- opracowanie innowacyjnych, przyjaznych dla środowiska metod nauczania w przyrodzie na poziomie szkoły średniej
Projekty edukacyjne to sprawdzony sposób na podniesienie poziomu wiedzy, umiejętności, poszerzenie świadomości różnorodności kulturowej, a nawet na zawiązanie nowych międzynarodowych przyjaźni. Nasza szkoła bierze obecnie udział w projekcie Erasmus+, którego myślą przewodnią jest znalezienie innowacyjnych sposobów przeprowadzania zajęć w terenie z uwzględnieniem przede wszystkim wartości ekologicznych. W projekcie bierze udział kilku nauczycieli z naszej szkoły, jak również partnerzy ze szkół w Czechach i Bułgarii. Pierwszym etapem była niedawna wizyta naszej szkolnej delegacji w szkole średniej Gimnazjum Jakuba Skody w Czechach w miejscowości Prerov. Nauczyciele p. Jacek Uryga, p. Urszula Minkina i p. Łukasz Minkina wraz z przedstawicielami uczniów Michałem Loską, Dominikiem Dziubkiem, Jakubem Waleckim, Maciejem Owczarkiem i Szymonem Kotlarzem z kl. 3b przez kilka dni brali aktywny udział w realizacji zadań projektowych przygotowanych przez czeskich partnerów. Wymagało to przemieszczania się pomiędzy ościennymi miasteczkami Prerovem, Ołomuńcem i Kromeriżem, w których trzeba było rozwiązywać poszczególne ćwiczenia podane na kartach zadań. Grupy młodzieży polsko-czesko-bułgarskie potrafiły świetnie ze sobą kooperować i nie tylko wykonywać zadania, ale także wzajemnie się poznawać i aktywnie wymieniać kulturowo. Ważnym ogniwem integrującym grupę było także wspólne zwiedzanie. Zamek Prerov, Muzeum Commeniusa czy wizyta na wydziale fizyki i geografii na Uniwersytecie w Ołomuńcu to tylko niektóre atrakcje. Kolejnym etapem będzie wizyta w szkole w Bułgarii, gdzie zostanie zrealizowana druga część projektu.
Z wizytą w Bułgarii
W ramach projektu Erasmus+, który realizują nasi nauczyciele: Pani Urszula Minkina, Pan Łukasz Minkina oraz Pan Jacek Uryga, odbyło się kolejne spotkanie, tym razem w Bułgarii. Tematem przewodnim są ekologiczne lekcje w terenie, tak więc wybrani uczniowie klasy 3B Ania Król, Marysia Hronowska, Natalia Szymeczko, Zosia Okuniewicz i Tobiasz Frydrych, mieli do rozwiązania wiele zadań o charakterze historycznym, geograficznym czy biologicznym. Zajęcia odbywały się w miejscowości Panagyurishte, Hisarya i Koprivshtitsa. Oprócz ładnych widoków i ciekawych muzeów, najważniejszym elementem była integracja, budowanie nowych przyjaźni i wymiana kulturowa. Przed nami kolejna wizyta – tym razem to my będziemy gospodarzami.
Nasza szkoła gospodarzem Erasmusa+
W ostatnim tygodniu kwietnia 2023 roku nasza szkoła pełniła funkcję gospodarza w ramach programu Erasmus+, w którym uczestniczymy od kilku miesięcy. Nasi partnerzy ze szkół matematycznych z Bułgarii i Czech przez kilka dni brali udział w zadaniach przygotowanych przez nauczycieli Panią Urszulę Minkinę oraz Pana Łukasza Minkinę, a koordynowanych przez Pana Jacka Urygę. Polską drużynę reprezentowali uczniowie klasy 3b Ania Król, Marysia Hronowska, Michał Loska, Kuba Walecki i Tobiasz Frydrych. Celem tych zadań było pokazanie zielonego i tajemniczego oblicza Śląska z użyciem proekologicznych metod nauczania. Wszyscy uczestnicy projektu przemieszczali się komunikacją miejską, a więc tramwajami, pociągami i autobusami, co miało też udowodnić, że nawet do najdalszych zakątków można dotrzeć zaledwie jednym środkiem transportu, na co pozwala świetne skomunikowanie pomiędzy śląskimi miastami i dzielnicami. Nasi goście w przygotowanych zadaniach poznali przede wszystkim postać Johna Baildona, ale również zetknęli się z historią tzw. prowokacji gliwickiej. Historia i język angielski, z elementami nauk ścisłych były motywem przewodnim przygotowanych przez nauczycieli kart pracy. W ciągu tych zaledwie kilku dni Śląsk został przemierzony wzdłuż i wszerz, jak również obejrzany spod ziemi i znad ziemi, co umożliwiła wizyta w Sztolni Królowej Luizy w Zabrzu oraz gala kończąca w restauracji na 27 piętrze. Śląska historia, krajobraz, a także kuchnia zrobiły na naszych zagranicznych gościach bardzo pozytywne wrażenie. Zapewnili, że nie jest to ich ostatnia wizyta na śląskiej ziemi. Cieszymy się, że mogliśmy się przyczynić do promocji naszego regionu, a tym samym zacieśnić międzyszkolną współpracę i po raz kolejny dokonać międzykulturowej wymiany. Oby więcej takich przedsięwzięć.
Finał projektu ERASMUS+
Pierwszy projekt Erasmus+ w naszej szkole dobiegł końca. Dla przypomnienia - tematem było opracowanie innowacyjnych i przyjaznych dla środowiska metod nauczania w przyrodzie, czego podjęli się nauczyciele Pani Urszula Minkina, Pan Łukasz Minkina i Pan Jacek Uryga. Przez wiele miesięcy pracowali nad projektem, wraz z uczniami uczestniczyli w partnerskich wizytach w Bułgarii i Czechach oraz wdrażali zadania projektowe w trakcie roku szkolnego. Ostatnim etapem było rozpowszechnienie rezultatów projektu, czemu miało służyć zorganizowane przez nauczycieli spotkanie. Uczestnikami byli przedstawiciele grona pedagogicznego szkół średnich z Katowic, Gliwic, Bytomia i Chorzowa, jak również reprezentanci różnych instytucji kultury. Prezentacja multimedialna, panel dyskusyjny i wymiana doświadczeń były treścią spotkania. Podsumowując, pierwszy projekt Erasmus+ zakończony pełnym sukcesem