W dniach 21–24 marca br. grupa 4 uczniów została zaproszona przez Uniwersytet Techniczny do Chemnitz na coroczny konkurs matematyczny. Pojechała grupa złożona z matematyków w osobach Igora Malinowskiego i Jana Micyka z kl. 2d. Wsparcie językowe otrzymali oni ze strony Anny Gładysz z kl. 2a i Lissette Skrzecz z kl. 2c1. Opiekę nad tą grupą sprawowała p. Beata Sobala-Stolarczyk.
Z Uniwersytetem Technicznym w Chemnitz łączy nas wieloletnia współpraca. Uczestniczymy w dniach otwartych, wykładach i warsztatach, jak również zajęciach laboratoryjnych prowadzonych w języku niemieckim, co daje naszym uczniom możliwość oceny własnych kompetencji językowych oraz pozwala zapoznać się z bogatą ofertą kierunków, na których można podjąć studia wyższe. Pani Katharina Wohlgemuth przygotowuje dla naszych uczniów wiele atrakcji, w tym spotkania ze studentami, zwiedzanie kampusu, gry i zabawy edukacyjne. Przedstawia także ofertę uczelni, która z nazwy jest techniczną, ale można tu studiować również kierunki humanistyczne i przyrodnicze. Uczelnia ta posiada szeroką ofertę stypendialną, co przyciąga studentów z całego świata.
Wynikiem tej owocnej współpracy było podpisanie w tym roku umowy partnerskiej między Technische Universität Chemnitz i VIII Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie. Od wielu lat zabiegały o to p. Katharina Wohlgemuth i p. Beata Sobala-Stolarczyk.
Uczelnia doceniła nasze wysiłki. W czasie uroczystego wręczenia nagród, w sobotę 23 marca ten ważny dla nas akt odebrała w imieniu naszej szkoły p. Beata Sobala-Stolarczyk. Wręczający ten dokument rektor Technische Universität, prof. Gerd Strohmeier, podkreślił naszą wieloletnią współpracę i wysoko ocenił poziom nauczania w VIII LO nie tylko w kategorii przedmiotów związanych z matematyką, ale docenił także naszą dwujęzyczność. Stwierdził, że stanowi to doskonałą podstawę do podejmowania studiów wyższych na tej właśnie uczelni.
Podsumowując nasz wyjazd, możemy stwierdzić, że był bardzo udany. Dał nam możliwość konfrontacji nie tylko naszych umiejętności matematycznych, ale zdobycia jeszcze większej motywacji do nauki języka niemieckiego. Nawiązaliśmy kontakty z innymi szkołami, wymieniając się doświadczeniami z nauczycielami i uczniami z Niemiec, Słowacji i Czech.
Następny wyjazd do Chemnitz? Oczywiście już w planach: listopad 2024 – Dni Otwarte Technische Universität Chemnitz, na które już zostaliśmy zaproszeni.